Carl-Caspar Kohvi pakutud sõna “nöha” sai sõnavõistluse auhinna

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse, Eesti Keele Instituudi ja Postimehe korraldatud sõnavõistluse vabavoorus tunnustati auhinnaga meie kooli 12.r klassi õpilase Carl-Caspar Kohvi pakutud sõna “nöha”, mis tähendab korraga esinevat köha ja nohu ja mille võistluse žürii on soovitanud võtta üldisse kasutusse. Sõna sündis õpetaja Edward Kessi eesti keele tunnis, kus tegeldi uute sõnade väljamõtlemisega.

Võistlusel otsiti eestikeelseid vasteid mõistetele, mille tähistamiseks eesti keeles kas sõna praegu pole, on ainult keerukas sõnaühend või võõrsõna või tekitab segadust olemasoleva sõna mitmetähenduslikkus. Vabavoorus esitasid osalejad vasteid mõistetele, mida juhendis välja toodud polnud.

Võistluse üldvõitjaks valiti sõna „nuhvel“, mis tähistab nutitelefoni ja tahvelarvuti omadusi ühendavat seadet. Lisaks peapreemia saanule tunnistati auhinna vääriliseks veel seitse sõna: „kõnejuht“ (moderaator), „nutistu“ (asjade internet), „sujundama“ (ingl. streamline), „kolmekogu“ (kolmepoolsed läbirääkimised), „aasristmik“ (mitmetasandiline ristmik), „huvipool“ (ingl. stakeholder) ja Carl-Caspar Kohvi pakutud „nöha“ (nohu ja köha).

Lisaks võidusõnadele märgiti ära veel „idutekst“ (ingl. non-paper), „naksik“ (ingl. viral) ning „värkvõrk“ (asjade internet).

Võistlusel osales 850 inimest, nende hulgas 80 kooliõpilast, kes kokku esitasid ligi 3000 sõnapakkumist.
Sa oled siin: Avaleht Carl-Caspar Kohvi pakutud sõna “nöha” sai sõnavõistluse auhinna